Директори на ДЗС"Янко Забунов"
биографии
Георги Вълчев Николов (1918-1976)
директор на ДЗС "Янко Забунов" през 1952-1953
Много млад се включва в политическия живот. Той е един от членовете на ЦК на Демократичната младеж (ЗЕМС) в София. По-късно член на БЗНС. Работи заедно с Георги Трайков, Начо Папазов, Станко Тодоров и др.
Трудовата си дейност започва като директор на ДЗС"Янко Забунов" в гр.Тутракан.
През годините заема отговорни длъжности в Държавната планова комисия, в Министерството на земеделието и в Централния кооперативен съюз. Умира на 12.05.1976 г. в София.
ИЗТОЧНИЦИ:
"Ти корена пази...",Руска Даскалова, история на село Яребична - стр.148
.............................................................................................................................................................................................................................................
Стоил Димитров Машев (1904-...?)
директор на ДЗС"Янко Забунов" през 1953-1954
БИОГРАФИЧНИ ДАННИ:
Роден е на 4 март 1904 г. в с. Пищигово, Пазарджишко в многодетно семейство. Като младеж участва в септемврийските събития през 1923 г. Завършва висше агрономическо образование в София и през 1929 г. се дипломира. Постъпва на работа като стажант-агроном в Образцов чифлик край Русе. През 1930-1931 г. е директор на русенската подвижна катедра. По това време специализира агроикономика и се утвърждава като водещ пропагандатор на модерното земеделие. Машев е един от създателите на допълнителните земеделски училища в страната. Работи като околийски агроном в Провадия и Пазарджик. Няколко години е агроном-ръководител на Допълнителното земеделско училище в с. Осенец, Разградско. През 1939-1942 г. агроном в русенската захарна фабрика. Заради антифашистка дейност в края на 1942 г. е интерниран в бившето с. Братомир, Тутраканско. След 9 септември 1944 г. е околийски управител в Тутракан.
Встъпва в длъжност на 8 февруари 1945 г., подкрепен единодушно от всички партии, влизащи в Отечествения фронт. Новият кмет добре разбира, че направеното до момента за града от неговите предшественици трябва да се поддържа и развива. Убеден, че просперитетът на града зависи от неговото икономическо развитие, кметът отделя специално внимание на стопанската дейност на общината, която създава работа за доста хора и носи печалба. Именно за тази цел се разширяват дейностите на съществуващите и се създават нови стопански предприятия и насърчава развитието на кооперативния и частния сектор.
Засилването на стопанската дейност и прилагането на прогресивно-подоходната система на облагане дава възможност на общината да има повече и по-сигурни приходи, за да посрещне своите нужди и да отделя повече средства за културния живот в града.
Освен за текущите грижи за училищата и читалищата, кметът Стоил Машев става инициатор за откриването на Висше техническо училище в Русе (ВТУ). Кметът предлага и общинската управа единодушно подкрепя идеята, като за целта отпуска 300 млн тогавашни лева и определя подходящи сгради за първоначално настаняване и място за строеж на нова сграда.
Неговата активност не остава незабелязана от централната власт и на 30 април 1947 г. е привлечен на работа във Върховния стопански съвет като началник отдел "Държавни земеделски стопанства". По решение на общинската управа за заслуги към града е обявен за "Почетен гражданин на Русе". Като началник-отдел работи до 1953 г., когато след конфликт с нейния председател е изпратен за директор на ДЗС "Янко Забунов" (Тутраканско). След това работи в Полиграфиздат и като главен редактор на Земиздат, където се пенсионира.
ИЗТОЧНИЦИ:
.............................................................................................................................................................................................................................................
Ангел Николов Стоянов (1921 г. - 1994 г.)
директор на ДЗС"Янко Забунов" през 1959-1963
ИЗТОЧНИЦИ - Тутракан